Csarba Patrícia - Miniatűr csodák a női körmökön
A műköröm is csak afféle „bájos, szép, lányos csecsebecse” – illethetnénk a férfiak fölényes, elnéző mosolyával. „Tetszetős, esztétikus, arisztokratikus” – csettinthetnénk a szépség ínyenceként; s talán kevéssé sem túloznánk, ha azt mondanánk: egy-egy mívesen megfestett műköröm a modern – alkalmazott – művészeti alkotások sorába illik. Az ügyes műkörmös keze alól – a hölgyek (k)örömére – valóságos miniatűr gyöngyszemek is kikerülnek. Az ilyesféle szépségek mindennapi alkotói közé tartozik a salgótarjáni Gyöngy Stúdió üdvöskéje, Csarba Patrícia, aki nemrégiben országos versenyt nyert a köröm(sz)építészek között. A részletekről már ő számol be:
- Életem első versenye volt a miskolci Országos Kézműves Kupa, ahol a kazári népviseletbe öltöztetett modellünk körmein is a palóc népviselet díszítőelemeit jelenítettem meg. Az egyik kezét nappali, síkalakzatú díszítéssel láttam el, míg a másikat éjszakai jelleggel, háromdimenziós porcelánvirágokkal ékesítettem. A gyönyörű kazári viselet összes virágát és színpompáját megjelenítettem a modellünk körmein. Boldog vagyok, hogy a harmincegy induló között az első helyezés mellé két különdíjat is nyertem.
- A napnál világosabb, hogy ehhez a már-már művészi munkához varázslatos kézügyesség szükségeltetik…
- Nem árt a kézügyesség – említi szerényen –, de a festészet tanulható, és sok-sok gyakorlással fejleszthető. A versenyre készülve, a napi teendők mellett 14-15 órát gyakoroltam felkészítőm, Földi Györgyi útmutatása szerint, és örülök, hogy a sok munkának meglett a gyümölcse.
- Hogyhogy a műkörömépítést választotta hivatásul?
- Édesanyám mellett szépségszalonban nőttem fel, és gyermekkori álmom volt, hogy műkörömkészítő legyek. 2007-ben végeztem el az ehhez szükséges tanfolyamot, azóta is rendszeresen járok a legmagasabb szintű technikai képzésekre, díszítőtanfolyamokra, kiállításokra. Anyukámmal és nővéremmel dolgozom a Salgótarján szívében található Gyöngy Stúdióban, ahol – örömünkre – sok vendégünk van, s rendszeresen visszatérnek.
- Népszerű a műköröm, hiszen a hölgyek kezét gyönyörűvé varázsolja. A sok szép díszítőmintát honnan meríti?
- Ezeket magam tervezem: ha jártamban-keltemben megpillantok egy-egy szép, izgalmas motívumot, mintát, színátmenetet, nyomban azon töröm a fejem, hogyan lehetne azt a műkörmön is megjeleníteni. Leülök, festek gondolatban, s a kép összeáll... A legkorszerűbb technikával dolgozunk, s így a legegyszerűbb köznapi körömtől a legdivatosabb stiletto – hegyes – formáig, minden változatot elkészítünk – csak a fantázia szabhat határt!
- A hatalmas „karmokkal” hogyan lehet főzni-mosni-takarítani? Az idegen anyagok nem teszik tönkre a körmöt?
- A saját, hosszú műkörmeimmel bármilyen munkát – otthon és a szalonban is – zavartalanul el tudok végezni. A természetes körömre ráépített zselé, porcelán nem károsító; nem kell félnünk, hogy a körmeink tönkremennek.
- Tervei?
- Szerencsésnek érzem magam, hiszen a hobbim a hivatásom. Sok a vetélytárs, ezért különös gondot fordítok arra, hogy megismerjem a legújabb trendeket, technikákat, s így mindig a legjobbat nyújthassam a vendégeknek. Újabb versenyekre készülök, hiszen ebben a műfajban tudom legjobban megvalósítani önmagamat. Idővel szeretném a tudásomat a tanuló kollegináknak is továbbadni.
Balás Róbert (2010. május)