"Világfaluvá" szűkült a földkerekség!
Gyakorta említik, hogy a XXI. századi felgyorsult high-tech világban szinte már az egész földkerekség egyetlen „faluvá” szűkült, ahol nem kell csodálkozni azon, ha bármikor, bárkivel váratlanul szembetalálkozunk. A napokban e „világfalu” központja Budapestre – s néhány vidéki városba – tevődött, ahol a II. Magyar Világtalálkozó nyolcnapos rendezvénysorozatán 58 országból 25 ezren verődtek össze, hogy felvillantsák mindazt a szellemi és kulturális értéket, amelyet a földkerekségen élő magyarság felhalmozott, s hitet tegyenek a határtalan magyar összefogás nemzetfelemelő eszméje mellett.
A Világfaluvá varázsolt fővárosi Syma-csarnokban két álló napig várta vendégeit a nagy találkozások színtere, ahol Ausztráliától Dél-Amerikáig, Gyergyótól Párizsig, a nagyvilágban élő honfitársak randevúztak, eszmét cseréltek, vagy csak egyszerűen társalogtak, vígan táncoltak-énekeltek, ettek, ittak, mulattak – megélték magyarságukat.
A nagyszínp adon Őrizzük értékeinket! címmel folyt a gálaműsor. A sándorfalvi Budai Sándor-citerazenekar mellett Tímár Sára és Takács Éva énekesek adtak ízelítőt az eredeti népi dalok, zenék legjavából. Publik Antal szavalta el a Székely miatyánkot azzal a végkövetkeztetéssel, hogy „a székely nép győzni fog”, míg Mizsei Zoltán tangóharmonikán, Mátó Mátyás tárogatón mutatta be művészetét a közönségnek, akiket dr. Tanka László, a Világtalálkozó elnöke köszöntött azzal a felhívással, hogy határok nélkül fogjuk össze a magyarságot!
A műsor közben jó volt elvegyülni a gyakran zsúfolásig megtelt Világfalu színes forgatagában, amely rengeteg hangulatos, humoros, kedves és megejtő pillanatot tartogatott. Novák Gyula, Rákóczifalva kisbírója sűrű dobpergések közepette ízes beszéddel, szellemes szójátékokkal hirdette a nap programját, míg a jurták mellett „ősmagyar” hagyományőrzők korabeli öltözékben mutatták be a korabeli nomád életmód eszközeit, fegyvereit, szokásait, középkori lovagi játékokat, de a régi korok pompázatos díszruháival is megismertették a látogatókat, akik kóstolhatták a hagyományos magyar konyha ízeit, finomságait, italait. Sokan megcsodálták a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola lánynövendékeit, akik hárfán adták elő a hozzájuk illő, szép, lírai dallamokat.

Időközben a nagyszínpadon bemutatkoztak az országpavilonok vezetői: Harmath Ilona és Bősze Ferenc az ausztrál, Bába Szilvia az amerikai–kanadai, B. Szabó Péter a svájci, Fedor Aliz a dél-amerikai standhoz invitálta a látogatókat, akiknek nem is kellett kétszer mondani, szívesen betértek egy kis ismerkedésre, társalgásra, hogy kicsit jobban megismerjék az adott országot és annak magyarságát.
A színpadon tovább folyt, áradt a zene, Steve Taylor, a világ 10 legjobb pánsípművésze közé választott svéd-magyar muzsikus klasszikus magyar dalokat, örökzöld slágereket szólaltat meg különleges hangszerén, majd végtelen dal címmel Ivan, a kozmopolita énekes adta elő számait az Emperor Dance táncosai közreműködésével. Ezután kiépült a „Csillagösvény” Dél-Amerika és Magyarország között, amikor Labant Csaba feleségével, Adával, a Venezuelai Nemzeti Filharmonikus Zenekar fuvolaművészével a béke utazó nagyköveteként hirdették, hogy a világ sorsa megváltoztatható.
Eközben a standokon is remek hangulat uralkodott! Kitettek magukért a székelyek, a gyergyószentmiklósi Mózes István és Marika, a Romantika étterem és panzió tulajdonosai finom ottani szalonnával, kolbásszal, hagymával, sajttal, túróval, házikenyérrel traktálták a látogatókat, akik megízlelhették Ambrus Levente aranyjelvényes szilvapálinkáját és áfonyalikőrjét. A hangulatot tovább emelte Mezei János polgármester és a nemzetközi hírű zetelaki népdalénekesnő, Bokor Tünde citerajátéka.

Tetőfokára hágott a jó a kedv az amerikai–kanadai pavilonnál, ahová sokan odasereglettek a békéscsabai Kemény gitárklub hevenyészett koncertjére, ahol a stand háziasszonyai közül a floridai Molnár Helena és a New Jerseyből hazalátogató Szatmári Friderika táncra is perdült a hangulatfelelősként jeleskedő dr. Koncz Gáborral, az ország egyik legismertebb kulturális menedzserével. A rögtönzött bemutató másokat is énekre, táncra buzdított, úgyhogy fergeteges happening kerekedett ki a kis játékból.
Sokan meglátogatták az ausztrál pavilont, ahol Harmath Ilona, Bősze Ferenc és Kardos Béla fogadta az érdeklődőket. Harmath Ilona elmondta: legtöbben azt kérdezték, hogyan lehet Ausztráliában munkát vállalni. Nem csak a fiatalok érdeklődtek: akadt például egy orvos, akinek Angliában is van diplomája, s a barátságosabb klíma miatt menne tovább az ötödik kontinensre. Üzleti ajánlatokat is kaptak, s tanulási lehetőségekről is kérdezősködtek; ennek nincs is akadálya, csak éppen borsos az ára.
Eközben a nagyszínpadon „Dallamhíd” létesült Ausztrália és Magyarország között a Vigadó duó tagjai, Ernszt Katalin és Nemere László jóvoltából, akik népszerű örökzöld slágereket, operettrészleteket adtak elő.
A „hídon” át „A béke völgyébe” jutottunk, ahol Dávid Viktória gospelénekes változatos műsorában az 1956-os forradalom tiszteletére írt Elvis Presley-dal és sok más világsláger-feldolgozás is szerepelt. Innen „A fény ösvényén” Asharti (Szabó Andrea) előadóművész kísérte végig a publikumot Gyógyító hangok című műsorával.
A Barátok közt filmsorozat Júliáját, Mérai Katát ezúttal énekesként köszönthettük a színpadon, ahol népszerű dalokat adott elő. A Díszruha Szalon divatbemutatóján korhű férfi és női díszruhákat, egyedi magyaros ruhákat csodálhattunk Csehiné Lublóváry Mónika tervei alapján.
Este a „Házi áldást” a kortárs népzenét játszó Kiss Kata zenekar szolgáltatta, majd Vesztergám Miklós tárogatóművész a közismert Il Silenzióval zárta a napot.
A következő délelőtt a gyerekeké volt, akik között személyesen megjelent „Mátyás király”, azaz Helyei László színművész, míg Zeneképzelet címmel Várnagy Andrea és Farkas Zsolt zongoraművészek adtak érdekes, színes műsort a legifjabbaknak.
Ez történt Lellén címmel Éles István, a népszerű humorista a népszerű sláger dallamára írt szellemes szövegével idézte fel a Balatonlellén tavaly megrendezett I. Magyar Világtalálkozó eseményeit, vetített képekkel illusztrálva, számos ismert személy hangját parodizálva.
Éles István ezután Guinness-rekordkísérletet jelentett be. Mivel 45 éve született meg a jól ismert My Way című világsláger, ez alkalomból 45 híres színész és énekes hangján, 45 versszakban énekli el a népszerű dalt. Ebből ezúttal ízelítőül öt szakaszt adott elő – a publikum kitörő örömére.
Időközben az előadóteremben sorra követték egymást a színvonalas előadások népünk eredetétől, sorskérdéseitől kezdve az egészségmegőrzésen át a turizmusig, a legváltozatosabb témakörökben. A legnagyobb tömeget Papp Lajos szívsebész professzor és Farkas Bertalan űrhajós előadása vonzotta, de sokan odasereglettek a székelyek bemutatójára is, amikor Kopacz Zoltán vállalkozó és Mezei János polgármester Gyergyószentmiklós és környéke gyönyörű turisztikai látványosságait és az ott élő emberek életét mutatta be filmvetítéssel egybekötött színes előadással. „Magyarok vagyunk, össze kell fognunk!” – szögezte le Kopacz Zoltán, hozzátéve: Gyergyó csodálatos vidék.
A Világtalálkozó békeüzenetét és jövő évi meghívóját viszi Ausztráliába Zelei József kerékpáros békenagykövet.
A közönséget a nagyszínpadon üdvözölte Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kommunikációs vezetője, aki az Új Széchenyi Terv kapcsán arra kérte a határon innen és túl élő honfitársainkat, hogy vegyenek rész Magyarország megújulásában, kapcsolódjanak be a fejlesztési programokba.
Az üzleti konferencián Csepreghy Nándor hangsúlyozta: kiemelt szerepet kapott a Világtalálkozó programjában az Új Széchenyi Terv sokoldalú bemutatása, amely nagymértékben elősegíti, hogy Magyarország hosszú távú fejlődése az összmagyarság együttes hozzájárulásával valósulhasson meg.
A Világtalálkozó mottóját, a határtalan összefogás szellemiségét az Új Széchenyi Terv kezdetektől hordozza magában, segítő kezet nyújtva mindazoknak, akik erősebbé és fejlettebbé kívánják tenni Magyarországot, 2011-től pedig léteznek azok a programok, amelyek biztosítják Magyarország hosszú távú fejlődését.
A Magyar Kultúra Lovagrend fafaragó művészei készítették el az Összefogás Kapuját, amelyet az aranyosapáti emlékparkjukban állítanak fel. Nick Ferenc, a Magyar Kultúra Lovagrendje alapítója hangsúlyozta: büszke arra, hogy lovagtársait támogathatja a magyarságért végzett munkájukban. A határtalan összefogás kapuján mindenki lovagoljon be ebbe a nagyszerű közösségbe – hangsúlyozta.
A kulturális gála egyik fénypontját a Rajkó művészegyüttes fellépése jelentette. A 60 éves zenekar kiváló muzsikusai ezúttal is a legnépszerűbb nótákat, zenekari műveket adták elő a tőlük megszokott színvonalon. Így a műsorból nem maradhattak ki olyan gyöngyszemek, mint a Monti-csárdás, Brahms Magyar táncai és Offenbach Kánkánja.
Hatalmas ünneplésben részesítette a közönség a 18 éves, bájos Csorba Zsuzsit, az előző esti Magyar Világbál szépét, a Kolozsvár mellől érkezett diáklányt, aki több mint tíz éve néptáncra jár, cserkészkedik, és a színpadról is szeretettel köszöntötte az összes magyart a nagyvilágban. A tiszteletére játszotta el a Rajkó zenekar a legendás Pacsirtát, amelyben három prímás váltva szólózott, fergeteges hangulatot teremtve a színpadon és a nézőtéren.
A Világfalu kavalkádjában nagy a forgalom a dél-amerikai pavilonban. Az argentin standon Fóthy Istvánné, Judit fogad, aki a Buenos Airesből érkezett. Több mint 60 éve hagyta el Magyarországot, ám büszkén említi, hogy a gyermekei, unokái jól beszélik anyanyelvünket. Látogatóba jött a Budapesten élő lányához, és sok különleges tárgyat hozott magával, amelyeket az indiánok készítenek a yica nevű erős rostú növényből.
Az asztalról az Argentínai Magyar Hírlap példányait gyorsan elkapkodják. „El vagyok ámulva, hogyan tud így ilyen nagy tömeget fellelkesíteni, megmozgatni a Világtalálkozó” – említi. – „Hozzánk is mindig érkeznek az újabb és újabb emberek, kóstolják a matéteát, olívaolajat, édes krumplilekvárt” – teszi hozzá. Megemlíti: az argentínai magyarok erősen ragaszkodnak a gyökereikhez; számtalan intézmény működik, így a hétvégi iskola, a cserkészek, a tánccsoport, a vívócsapat, a bajtársi közösség, a vitézi lovagrendek, az egyházak; az Ars Hungarica együttes hazai vendégművészek meghívásával emeli a műsorok, ünnepségek színvonalát.
Időközben megállás nélkül folyt a színes kavalkád, Farkas Annamária erdélyi előadóművész és az Operaházy Borlovagok együttes vidám műsorában bordalok, mulatóénekek, opera- és operettrészletek csendültek fel. A Gloria Singers tagjai musical- és popslágerekkel kedveskedtek. Svédországból a Szabadság dalát hozta Simándi Adél előadóművész, majd Mouksa (Jungmájer Louis), a pittsburghi hippi zenész – aki már több világsztárral is fellépett – bemutatta első magyarul írt dalát.
A kulturális program újabb fénypontja a Budapest, Budapest, te csodás! című gála volt, ahol Leblanc Győző, Tóth Éva, Benkóczi Zoltán, Kovács Zsuzsa, Teremy Trixi és a többi fellépő művész a legnagyobb operettslágerekből adott ízelítőt a hálás közönségnek.
Szép nyári nap címmel, népszerű slágerek énekkari átiratait adta elő a Ritmus könnyűzenei kórus, Ernszt Katalin karnagy vezetésével, majd „Millió rózsaszálat” nyújtott át Csongrádi Kata népszerű színésznő, aki zenés showműsorával ismét lenyűgözte a publikumot.
Zárásként fergeteges afrikai törzsi tánc, argentin tangó és brazil szamba szórakoztatta a közönséget. A brazil fiatalok remek ütős csapattal érkeztek, és a gyönyörű táncosnők a bájaikkal is elkápráztatták a férfinépet.
A pompás hangulat csak nehezen hagyott alább, amikor búcsúzni kellett. Végezetül Vesztergám Miklós tárogatóművész játszotta el az Il Silenziót.
A záró istentiszteleten, a Szilágyi Dezső téri református templomban az egyházi vezetők áldást adtak a Kárpát-medencében és a nagyvilágban szétszóratott magyarság jövőjére, amely csak összefogással képzelhető el!
B. R. (2012. július)